Güncel Haberlerİlk ÖğretimİlkokulÖğretmenlerOkullarOrta ÖğretimOrtaokul

Yüz yüze eğitimde alınacak önlemler belirlendi

Öğrenciler ile 1 metreden yakın temas olasılığı bulunan öğretmen ve diğer çalışanların tıbbi maskeye ek olarak yüz koruyucu da kullanması sağlanacak.

15 Şubat’tan itibaren belli kademelerde  başlayacak olan yüz yüze eğitimle 6 milyona yakın öğrencinin okula dönüş yapacağının açıklanmasının ardından; öğretmenler ve öğrencilerin salgından nasıl korunacağı  merak edilen konular arsındaydı.

Konuyla ilgili olarak, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun, yüz yüze eğitimde uyulması gereken kurallar ve alınacak tedbirlerle ilgili raporunu Milli Eğitim Bakanlığı’na iletmesinin ardından, MEB tüm okul, öğrenci ve öğretmenlere yüz yüze eğitimle ilgili detayları madde madde içeren kurallar ve kararları iletti.

İşte Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği okullarda yüz yüze eğitimle ilgili kural ve kararlar:

OKUL BİNALARI İÇİN KURALLAR

Okul binalarının girişleri ve içinde uygun yerlere, kurallar, sosyal mesafe, maske kullanımı, el temizliği ve öğrencilerin hangi koşullarda okula gelmemesi gerektiğini açıklayan bilgilendirme afişleri asılacak. Uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulacak.

Okullarda temassız ateş ölçer, tek kullanımlık veya yıkanabilir bez maske, sıvı sabun, el antiseptiği veya en az yüzde 70 alkol içeren kolonya bulundurulacak. Kullanılmış maskeler için kapaklı çöp kutuları temin edilecek.

MASKE KULLANIM POSTERLERİ

Okullarda  maskenin doğru kullanımını açıklayan posterler öğrencilerin görebilecekleri yerlere asılacak

İÇERİYE ALINMASI GEREKEN KİŞİ SAYISI

Okullardaki tüm kapalı alanlarda mümkünse 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde personel ve öğrenci planlaması yapılacak, içeriye alınması gereken kişi sayısı buna göre düzenlenecek.

SINIFTA EN FAZLA BULUNACAK ÖĞRENCİ SAYISI

Şartlar uygun olursa sınıflarda en fazla 15 öğrencinin bulunması sağlanacak. Sınıf, çalışma salonları, yemekhane, kantin gibi toplu kullanım alanları, sosyal mesafenin korunması amacıyla kişiler arasında en az 1 metre olacak şekilde düzenlenecek.

ÖĞRETMENLERE YÜZ KORUYUCU

Öğrenciler ile 1 metreden yakın temas olasılığı bulunan öğretmen ve diğer çalışanların tıbbi maskeye ek olarak yüz koruyucu da kullanması sağlanacak.

EL HİJYENİ EN ÖNEMLİ KURALLARDAN

Öğrenci, öğretmen ve diğer çalışanlar el hijyenine dikkat edecek. Yapılan iş, eldiven kullanımını gerektirmiyorsa, Kovid-19’dan korunmak amacıyla eldiven kullanılmayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu