Güncel HaberlerLisemeslek liseleriOkullarOrta ÖğretimYüksek Öğretim

Yükseköğretim Program Atlası (YÖK Atlas)” güncellendi

YÖK" tarafından, üniversite ve bölüm tercihi yapacak adayların daha bilinçli karar vermesini sağlamak amacıyla https://yokatlas.yok.gov.tr adresi üzerinden hizmete sunulan " içerisindeki bazı modüller üzerinde yapılan güncelleme çalışmaları öğrencilerin görüşleri ve talepleri doğrultusunda tamamlandı.

YÖK  tarafından, üniversite ve bölüm tercihi yapacak adayların daha bilinçli karar vermesini sağlamak amacıyla https://yokatlas.yok.gov.tr adresi üzerinden hizmete sunulan “Yükseköğretim Program Atlası (YÖK Atlas)” içerisindeki bazı modüller üzerinde yapılan güncelleme çalışmaları öğrencilerin görüşleri ve talepleri doğrultusunda tamamlandı.

– “Lisans / Önlisans Tercih Sihirbazı” ile “Meslek Atlası” modülleri güncellendi

Tercih sürecinin bilimsel düzeyde ilerlemesi ve öğrencilerin daha bilinçli tercih yapması için hayata geçirilen YÖK Atlas programındaki “Lisans ve Önlisans Tercih Sihirbazı” ile “Meslek Atlası” modülleri YÖK tarafından yapılan çalışmalar neticesinde 2020-YKS verilerine göre güncellenerek 2021-YKS’de üniversite tercihi yapacak adayların, velilerin ve rehberlik hizmeti sunan uzmanların erişimine açıldı.

– Tercih dönemlerinin vazgeçilmez bilgi kaynağı

Adayların üniversite ve meslek tercihlerini yaparken daha bilinçli karar verebilmesini sağlamak amacıyla ilk kez 2016-ÖSYS sürecinde hizmete girerek adaylara adeta rehberlik hizmeti sunan YÖK Atlas özellikle YKS tercih dönemlerinde adaylar, veliler ve rehberlik uzmanlarınca başvurulan en önemli ve güncel bilgi kaynağı oldu.

– YÖK Atlas’ta birçok modül hizmete sunuldu

YÖK Atlas programında Lisans / Önlisans Tercih Sihirbazı ile Meslek Atlası modüllerinin yanı sıra “Üniversitelerimiz, Lisans / Önlisans Atlası, Mezun Başarı Atlası, Net Sihirbazı ve Tercih Listem” gibi modüller de yer alıyor. 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayımlandığında tüm modüller yeni verilere göre güncellenerek hizmete sunulacak.

YÖK Başkanı Prof. DR. Yekta SARAÇ  adaylara yazdığı mektupta,

 Kılavuzda öğretim üyeleri sayılarını veriyoruz…

Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda Lisans programlarındaki öğretim üyeleri sayısını kamuoyu ile paylaşıyoruz. Tercih edeceğiniz programlardaki öğretim üyesi sayılarını yani akademik kadro durumunu öğrenme fırsatını bulacak ve üniversitelerimiz arasında karşılaştırma yapabileceksiniz.

– Kılavuzda üniversitelerimizin merkezi sınavlardaki başarı durumlarını veriyoruz…

Kılavuzda üniversitelerimizin merkezi sınavlardaki başarı durumu da yer alacak. Üniversitelerimizin mezunlarının merkezi sınavlardaki (KPSS , TUS, DUS , YDS, Adli Yargı Sınavı vb…) başarı oranlarını da öğrenebileceksiniz. Dolayısıyla mezun başarısı açısından üniversitelerimiz arasında karşılaştırma yapabileceksiniz.

– Vakıf Üniversiteleri Raporunda Vakıf Üniversitelerinin pek çok açıdan performanslarını sunuyoruz…

Raporda yer alan vakıf üniversitelerinin tıp, hukuk, eczacılık, diş hekimliği gibi programlardaki karşılaştırmalı başarı sıralamaları, araştırma bütçeleri ve kütüphane harcamaları, tam bursluluk oranları, öğrenci başına üniversitenin harcadığı miktarlar, ulusal ve uluslararası başarı sıralamalarındaki yerleri gibi veriler ile daha doğru bir tercih yapabileceksiniz.

– YKS Tercih Kılavuzunda Bu Yıl da Geleceğin Meslekleri Bulunuyor…. başlıklarına yer verdi.

Ayrıntılar için tıklayınız.

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu