Güncel HaberlerOkullarYüksek Öğretim

Yabancı uyruklu doktoralı öğretim elemanı en fazla ODTÜ’de

YÖK üniversitelerdeki yabancı uyruklu öğrenci ve öğretim elemanlarına ilişkin verileri açıkladı

YÖK üniversitelerdeki yabancı uyruklu öğrenci ve öğretim elemanlarına ilişkin açıkladığı verilere göre;

Anadolu Üniversitesi 6 bin 661 ile yabancı uyruklu öğrenci sayısı en yüksek üniversite olurken, yabancı uyruklu doktoralı öğretim elemanı sayısının yüksek olduğu üniversitelerin ilk sırasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi yer aldı

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) yayımlanan “Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu 2020″ye göre, Anadolu Üniversitesi 6 bin 661 öğrenci ile yabancı uyruklu öğrenci sayısı en yüksek üniversite oldu.

YÖK’ün Twitter adresinden üniversitelerin performansının değerlendirildiği “Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu 2020″deki kriterler arasında yer alan yabancı uyruklu öğrenci-öğretim elemanları ve uluslararası fonlar ile desteklenen projelere ilişkin veriler paylaşıldı.

Buna göre, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında 165 üniversitede 2 bin 85 yabancı uyruklu doktoralı öğretim elemanı istihdam edildi. Yirmi ve üzeri yabancı uyruklu doktoralı öğretim elemanı istihdam eden üniversite sayısı 24 oldu.

Bu öğretim yılında yabancı uyruklu doktor öğretim elemanı sayısının yüksek olduğu üniversitelerin ilk sırasında 137 öğretim elemanı ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi yer aldı. İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi 90 öğretim elemanı ile ikinci, İstanbul Teknik Üniversitesi 57 öğretim elemanı ile üçüncü, Gaziantep Üniversitesi 53 öğretim elemanı ile dördüncü ve Mardin Artuklu Üniversitesi 52 öğretim elemanı ile beşinci sırada yer aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu