Güncel HaberlerSınavlarYKSYüksek Öğretim

YKS başvuruları başladı, öğrenciler üniversite okumanın gerekliliğini tartışıyor

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (2021-YKS) başvurular dün başladı. YKS’nin birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) 26 Haziran’da, ikinci oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile üçüncü oturum Yabancı Dil Testi (YDT) 27 Haziran’da yapılacak.

Adaylar, başvurularını, elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya ÖSYM’nin internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması’ ndan gerçekleştirebilecek.

İsteyen adaylar, bu yıl ilk kez YKS’ ye e-Devlet üzerinden de başvurabilecek. YKS başvuruları, 2 Mart’a kadar devam edecek. Başvurudan önce adayların HES kodunu edinmiş olmaları gerekiyor. Bu yılki YKS yerleştirme işlemlerinde 2020-TYT puanını kullanmak isteyenler ile sadece “Özel Yetenek Sınavı” sonuçlarına göre öğrenci alacak yükseköğretim programlarına başvurmak isteyenlerin 2020-TYT dönüştürülmüş puanlarının saplanabilmesi için YKS’ ye başvurmaları şart.

TYT’ de ek süre yok

ÖSYM, sınava ilişkin ayrıntılı bilgilerin yer aldığı 2021-YKS Kılavuzu’nu yayınladı. Kılavuza göre geçen yıl her oturum için ödenen 70 TL’lik YKS başvuru ücreti bu yıl 90 TL oldu. Buna göre, sadece TYT’ ye girecek adaylar 90 TL, TYT, AYT ve YDT’nin tümüne girmek isteyenler ise 270 TL yatıracak. Geçen yıl YKS’ de TYT için verilen 135 dakikalık süreye 30 dakika ilave süre verilmişti. Söz konusu ek sürenin 2020 yılı için geçerli olduğu belirtilmişti. Kılavuzda bu yıl TYT için verilen süre, tekrar 135 dakika olarak kayıtlara geçti.

YKS’ye girecek öğrenciler kaygılı

Ülkemizde uzun yıllardır devam eden, üniversite mezunlarının yıllarca iş arayışları, mezun olunan alan dışında istihdama yönelme zorunluluğu, atanamayan öğretmenler benzeri sorunlar çözülmemişken Pandemi’yle birlikte gençlerin üniversite okumaya ilişkin görüşleri büsbütün umutsuzluk içerir hale geldi.

Sosyal medya paylaşımlarında sıklıkla karşımıza çıkan, “Üniversite diplomasıyla işe girilemiyor” şikayetleri şimdilerde “Üniversiteyi kazansam bile evden derslere katılmak zorunda kalacağım” şeklinde.

YKS başvurularının alındığı bu günlerde, üniversite okumanın gerekliliği tartışmaları yalnızca aday öğrenciler değil anne babaların da konuştukları konular arasında.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu