GenelGüncel HaberlerOkullarYüksek Öğretim

Üniversitelerin uygulamalı bölümlerinde yüz yüze eğitim

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan açıklama: Şubat sonrası uygulamalı eğitimin yapıldığı sağlık, sanat, tasarım ve mimarlık gibi programlar yüz yüze, teorik eğitimler ise çevrimiçi olarak devam edebilir.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki gün Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yüz yüze eğitimle ilgili açıklamasında, şubat sonrası uygulamalı eğitimin yapıldığı sağlık, sanat, tasarım ve mimarlık gibi programların mümkün olduğunca yüz yüze yapılması, teorik eğitimlere ise çevrimiçi olarak devam edilmesi gerektiğini YÖK’e ilettiklerini açıklamıştı. YÖK de dün bahar dönemine ilişkin açıklama yaptı.

Uygulamalı derslerin sıkı tedbirler eşliğinde yüz yüze yapılabileceği, eğitimlere devam etmek istemeyen öğrencilerin kayıt dondurma haklarından yararlanabileceği açıklandı. YÖK’ te yapılan toplantıya göre üniversitelerde bahar dönemi yani ikinci dönemin başladığı şubat sonrası uygulamalı eğitim yapan programlarda yüz yüze, teorik programlarda ise çevrim içi eğitim olacak.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ise şu açıklamayı yaptı: “Özellikle meslek yüksekokulları, sağlık programları, sanat ve tasarım programları, mühendislik ve mimarlık gibi uygulamalı eğitimleri ağırlıkta olan bölüm veya programların son sınıf öğrencilerinin gerekli yeterlilikleri kazanamadan mezuniyet aşamasına gelmiş olmasına ilişkin endişeler, bir müddetten beri öğrenci ve öğretim elemanları tarafından Yükseköğretim Kurulu Başkanlığımıza bildiriliyor. Yükseköğretim kurumlarında uygulamalı eğitimlerde azami dikkat ile ve sıkı tedbirler eşliğinde yüz yüze eğitimin yapılabileceği, ancak teorik eğitimlerin mümkün olduğunca uzaktan eğitim yöntemleri kullanılarak devam ettirilmesinin uygun olacağı mütalaa ediliyor. Bütün devlet ve vakıf yükseköğretim kurumlarımıza bugün bir resmi yazı ile bildirilmiş ve gereğinin yapılması istenmiştir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu