GenelGüncel HaberlerÖğretmenler

Türk Eğitim-Sen’den, 20 bin öğretmen ataması haberine tepki

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, öğretmen atama sayısı ile ilgili “Maliye Bakanlığı 2021 Yılında MEB’e 20 Bin Öğretmen Atama Kontenjanı Veriyor” şeklinde basına yansıyan haberler üzerine tepkisini dile getirdi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Maliye Bakanlığı’nın 2021 yılında 20 bin öğretmen atanmasına kontenjan verileceği haberinin ardından, tepkilerini dile getirdi.
Galip: “Türk Eğitim-Sen olarak, 2021 yılı içerisinde, öğretmen ihtiyacının karşılayacak bir atamanın mutlaka hayata geçmesini ve öncelikle Şubat ayı içerisinde 60 bin meslektaşımızın atamasının yapılmasını talep ediyoruz. ” ifadesinde bulundu.
Salgın sürecinde eğitimde ortaya çıkan arazların telafisinin uzun yıllara yayılacağına dikkat çeken Genel Başkan Geylan  başta öğretmen atamaları olmak üzere, eğitimin ihtiyaç duyduğu her alanda  Hükümetin tedbirleri hızlı bir şekilde hayata geçirmesi gerektiğini ifade etti. Geylan; “Atama bekleyen gençlerimiz uzun bir süredir, 2021 yılına dair atama sayısı ve takvimi hakkında açıklama bekliyor. Ancak Hükümet tarafından şu zamana kadar bir açıklama yapılmadı. Başta öğretmen atamaları olmak üzere, eğitimin ihtiyaç duyduğu her alanda Hükümetin tedbirleri hızlı bir şekilde hayata geçirmesi lazım.  Öncelikli olarak; 2021 yılı Şubat ayında 60 bin öğretmen ataması yaparak bu ihtiyacın hayata geçirilmesini biran önce bekliyoruz. Çünkü,  öğretmen atamaları tehir edilemez bir ihtiyaçtır.” dedi.
20 bin atama yapılması demek genç meslektaşımızın beklentileri ile alay etmek demektir.
Geylan: “Geride bıraktığımız yılda 81 bin ücretli öğretmenin görevlendirildiği ve halen 500 binin üzerinde atama bekleyen eğitim fakültesi mezunu varken kamuoyunda söylenen 20-30 binler atama sayısının kabul edilemez” ifadesinde bulundu.
Geylan ayrıca,  “500 bin üzerinde eğitim fakültesi mezunu genç meslektaşımız atama bekliyor. Komik rakamlarla atama yapılması demek, genç meslektaşımızın beklentileri ile alay etmek demektir. Hükümetin ve sayın Ziya Selçuk’un böyle bir duruma mahal vermeyeceğine inanmak istiyorum.  Sendika olarak hükümete çağrımız; bir an önce atama sayısı ve takvimi hakkında açıklama yapılmasıdır.”dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu