Güncel HaberlerÖğretmenlerOkullar

Türk Eğitim Derneği: Okullar normalleşme ve telafi için ‘Ağustos’ta açılsın

Türk Eğitim Derneği Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, uzaktan eğitimde gelinen aşamada öğretmen, öğrenci ve velilerin motivasyonlarını kaybettiklerine işaret ederek okulların haziran başında kapanmasını, ağustos ayında ise tam açılma yapılmasını önerdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un telafi sürecine ilişkin Bakanlığın yaptığı çalışmaların yakında duyurulacağına ilişkin açıklamasının ardından Selçuk Pehlivanoğlu bir açıklama yaparak, Türk Eğitim Derneği olarak kendilerinin de bu konuda detaylı çalışmaları bitirdiklerini belirtti. Pehlivanoğlu, “Türkiye’de eğitimde telafinin yol haritasını çıkardık ve kamuoyuyla paylaşıyoruz.” dedi.

Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı, sosyal medya hesaplarından, telafi eğitimine ilişkin hazırlanan raporun sonuçlarını açıkladı.

Selçuk Pehlivanoğlu, Türk Eğitim Derneğinin düşünce kuruluşu TEDMEM tarafından hazırlanan “Türkiye’nin Telafi Eğitimi Yol Haritası” raporuna ilişkin, Raporun Türkiye’de eğitim öğretimde yapılması gerekli telafi süreci ile ilgili ciddi bir araştırmayı ortaya koyduğunu ifade etti. Raporda çeşitli ülkelerin telafi süreci ile ilgili çalışma metodolojisi, yöntem ve yöntemin takibi konularının ve ardından da Türkiye’deki telafi sürecine ilişkin hazırlıkların ele alındığını aktardı.

Öğrenme kayıpları telafi edilmezse iyi olma halleri de zorlaşır

“Türkiye’nin Telafi Eğitimi Yol Haritası” raporuna göre, öğrenme kayıpları telafi edilmezse;
· Öğrenmenin sürekliliği sağlanamaz ve öğrenme kayıpları artar.
· Öğrenme yoksulluğu artar.
· Öğrencilerin iyi olma hallerinin sağlanması zorlaşır.
· Okul terkleri artar.
· Öğrenciler arasındaki mevcut öğrenme farkları artar.
· Çocuk işçiliği artar.
· Çocuk evlilikleri ve erken yaşta gebelik riski artar.
· Ekonomik kayıplar artar.
· Toplumsal ve küresel eşitsizlikler derinleşir.

Kovid-19 salgını sürecinde hem dünya hem Türkiye’nin ekonomiden eğitime kadar her konuda etkilendiğini ifade eden Pehlivanoğlu, Milli Eğitim Bakanlığının da bu süreçte ciddi gayretler sarf ettiğini vurguladı.

Kovid-19’un getirdiği kısıtlılıklar nedeniyle her şeyi iyi yapmanın mümkün olmadığına işaret eden Pehlivanoğlu, “Ancak dünyada yapılan çalışmaları da incelediğimiz zaman geldiğimiz noktada 1,5 yıllık telafinin bir neslin felaketine yol açabileceğini görmek mecburiyetindeyiz. Tabii ki haksızlık yapmayalım. Bu nedenle sadece Milli Eğitim Bakanlığına bağlı değil yükseköğretime bağlı kurumlarda da bir süreç tasarımı gerekir.” diye konuştu. Pehlivanoğlu, öğrenme kayıplarının telafisi için toplumun her kesiminin katkılarının öneli olduğunu da belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu