Güncel HaberlerÖğretmenler

Tüm öğretmenler için aşılama başladı (mı!)

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, tüm öğretmenlerin ve eğitim çalışanlarının Kovid-19 aşısı randevularının e-Nabız üzerinden verilmeye başlandığını duyurdu.

 Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Tüm öğretmenlerimizin ve eğitim çalışanlarımızın aşı randevuları Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlandı. Mesai arkadaşlarımız an itibarıyla randevularını e-Nabız’dan alabilirler. Eğitim ailemiz adına tüm sağlık camiamıza teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Ancak özel öğretim kurumlarında çalışan yüzlerce öğretmen sistemde tanımlanmadıklarından şikayetçiler. Kurumların kayıt dışı çalıştırdıkları öğretmenler ne yazık ki bu kez de aşı mağduru oldular. Özellikle yerel yönetimler, vakıf , dernek gibi kuruluşların açtığı kurslarda çalışan öğretmenlerin “öğretmen” tanımlaması içinde yer almadıkları görülüyor. MEB’in bu konuda denetleyici ve takipçi olmayışı çalışanların hak kayıplarını da beraberinde getiriyor.

Eğitim sistemi içinde yaklaşık 40 yıldır aktif olarak var olan Özel Öğretim Kurumları çalışanları, özel bir yönetmeliğe tabii olmaları nedeniyle var olan eğitim sendikaları içinde yer alamıyorlar ve ne yazık ki bu sendikaların hiçbirinin gündeminde de yer alamıyorlar. Örgütlü bir yapı içinde olmayışları nedeniyle de maaş, sigorta, güvencesiz çalışma, keyfi işten çıkarılma, tazminat alamama gibi mağduriyetler yaşıyorlar. Pandemi sürecinde tam zamanlı çalışmalarına rağmen kısa çalışma ödeneği ya da işten çıkarılma seçenekleri arasında kalan öğretmenler şimdi de aşılama konusunda sorunlarla karşılaşıyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu