Güncel HaberlerÖğretmenlerOkullar

Telafi programının ayrıntıları belli oldu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Telafide Ben de Varım" programının tanıtımında, telafi eğitimi programının detaylarını açıkladı.

Selçuk, “Telafide Ben de Varım” programının tanıtımında, dün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı‘nda alınan kararlar doğrultusunda Türkiye genelinde bugünden itibaren tüm ilkokul ve bünyelerindeki ana sınıflarda, 7 Haziran Pazartesi günü ise tüm ortaokul ve liselerde haftada 2 gün yüz yüze eğitime geçildiğini hatırlattı.

Selçuk’un yaptığı açıklamalardan başlıklar kısaca şöyle:

Okullar, 2020-2021 eğitim öğretim yılını 2 Temmuz Cuma günü sonlandırılacak.

Okullar 2 Temmuz’dan, yeni eğitim-öğretim yılının başlayacağı tarihe kadar okulların fiziksel imkanlarından faydalanmak isteyen öğrencile için açık tutulacak.

Karneler 18 Haziran’da verilecek.

21 Haziran’da sosyal, duygusal, kültürel, fiziksel faaliyetler içeren programlar erişime açılacak.

1’den 2’ye geçen öğrenciler için okuma yazma taraması başlatılacak. Bu taramaların sonuçlarına göre de ihtiyacı tespit edilen öğrencilere ek ders ve ek materyal desteği sağlanacak.

3 ve 4. sınıfları ise İlkokullarda Yetiştirme Programı ‘İYEP’ uygulaması ile desteklenecek.

Ortaokul öğrencilerinin yeterlilik düzeyleri uluslararası kriterlere uygun bir şekilde değerlendirilecek ve öğrenme düzeylerine uygun çalışma planı verilecek.

Liseler için kritik kazanımlar taraması ile yapılan tespitler neticesinde özel programlar uygulayarak öğrencilerin lise eğitimlerini daha güçlü sürdürmelerini ve üniversiteye hazırlanmalarını hedeflenecek.

Yaz dönemiyle birlikte Bakanlık yaklaşık 1,5 yıl sürecek olan UDEP sürecine de girmiş olacak

 Selçuk, salgın koşullarından olumsuz etkilenen öğrencilerin sosyal, duygusal alanda iyileşeceği ve fiziksel olarak aktif olacağı bir telafi programıyla salgının eğitime yansıyan olumsuzluklarını bertaraf edebilmek için Ulusal Destekleme Programını (UDEP) hazırladıklarını aktardı.

Selçuk, Destekleme Programı (UDEP)hakkında şunları kaydetti:

“Her okulumuz Talim Terbiye Kurulunca hazırlanan öncelikli ve kritik kazanımları dikkate alarak zümreler marifetiyle hazırlanan çerçeve dahilinde kendi okullarındaki öğrenci gruplarının ihtiyaçlarını belirleyecek. Okullar kendisine 1,5 yıl sürecek UDEP kapsamında böylece bir telafi planı da oluşturmuş olacak. 18 Haziran- 2 Temmuz aralığında okullar çalışmalarını bu planlar doğrultusunda uygulamaya başlayacaklar.”

Selçuk, UDEP çerçevesinde bakanlık, belediye ve sivil toplum kuruluşlarının da telafi eğitimi programına destek vereceğine değinerek, “telafidebendevarim.meb.gov.tr” isimli bir web sitesi hazırladıklarını duyurdu.

Sitede çocuklar, öğretmenler ve veliler için ayrı ayrı bölümler bulunduğunu aktaran Selçuk, “Gelecek hafta da ortaokul ve lise öğrencilerimizle kavuşacağız. Bilhassa bu son haftaların, mezun olacak öğrencilerimiz için, hayat boyunca unutamayacakları bu günleri okullarında hep birlikte geçirecek olmaları bizim için emin olun ayrı bir sevinç. Hepsine başarılar diliyor, gözlerinden ayrı ayrı öpüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu