Güncel HaberlerÖğretmenlerOkullar

Özel Sektör Öğretmeleri Dayanışması/Sendika Girişimi’nden çağrı

"Kurum temsilcileri/patronlar iş ihtiyacı ile özel öğretim kurumlarına başvuran öğretmenlere düşük ücretleri, yüksek çalışma saatlerini, iş tanımı dışında çalışmayı dayatıyorlar.

Özel sektörde çalışan öğretmenler seslerini duyurmak için bir  süredir örgütleniyorlar.  Sosyal medya üzerindeki gruplarla başlayan birliktelikler, yerini daha güçlü yapılara bırakmaya başladı. “Özel Sektör Öğretmeleri Dayanışması” çatısı altında toplanan özel okul ve kurs çalışanı bir grup öğretmen ise,  Cuma günü  Ankara’da bir  basın açıklaması yapmak üzere  için bir araya geleceklerini duyurdular.

Sosyal medya hesaplarından yapılan duyuruda, ek atama talebini dile getireceklerini duyuran öğretmenler bugün de farklı illerde basın  açıklaması yapacaklar.

Artık özel sektör öğretmenleri de bir araya geliyorlar

Özel sektör çalışanlarını basın açıklamasına davet eden Özel Sektör Öğretmenleri Dayanışması / Sendika Girisimi ,  instagram hesabından yaptıkları duyuru metni ile “İhtiyaca rağmen öğretmeni atamayanların, “ücretli” sıfatı ile öğretmenliği “ucuza” getirerek sömürüyü ve  güvencesizliği normalleştirenlerin eğitime ve eğitimciye bakış açıları ortada. On binlerce öğretmen işsiz kalıyor, atanmadıkları için doğalıyla özel sektöre yöneliyorlar. On binlerce öğretmeni özel sektörün daralan iş alanında kötü çalışma koşulları karşılıyor.”  ifadelerine yer verdiler.

Çağrı metninde ayrıca, “Kurum temsilcileri/patronlar iş ihtiyacı ile özel öğretim kurumlarına başvuran öğretmenlere düşük ücretleri, yüksek çalışma saatlerini, iş tanımı dışında çalışmayı dayatıyorlar.

MEB’den aldıkları güçle hareket eden özel öğretim kurumları, öğretmenin işsiz kalma kaygısından, yaşamak için çalışmak zorunda olmasından faydalanıyorlar.

Artık özel sektör öğretmenleri de bir araya geliyorlar. Mesleklerine ve haklarına sahip çıkmak için dayanışma hareketlerini güçlendiriyorlar. Atanmayan meslektaşlarına da bir çağrıda bulunarak, işsizliğe ve özel sektörde kölelik koşullarına karşı birlikte mücadele etmenin kaçınılmazlığını ifade ediyorlar.

Birleşelim, eğitimi yönetenlere gerçek görevlerini hatırlatalım, haklarımızı savunalım, haklı taleplerimizi dile getirelim!”   dediler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu