Güncel HaberlerÖğretmenler

Özel okulların yabancı öğretmen çalıştırması zorlaşıyor

Milli Eğitim Bakanlığı Türkiye’de çalışacak yabancı öğretmenlerin izin şartlarında değişikliğe gitti. Ön izinler alındıktan sonra Yükseköğretim Kurulu’ndan ayrıca diploma denkliği istenme şartı getirildi. Ancak yönetmelik pandemi nedeniyle askıya alındı. 2020-2021 eğitim öğretim yılı öncesi öğretmenlerin çalışma izinleriyle ilgili gerçekleşen kural değişikliğine göre okullar, yabancı öğretmenleri, diplomalarına YÖK tarafından denklik verilmesi koşuluyla çalıştırılabilecekler. Ancak salgın sebebiyle öğretmenler ne üniversitelerine gidebildi ne de YÖK’ten randevu alabildi. Alınan karar bu yıl uygulanamadı. Ancak önümüzdeki dönemde karar geçerli hale getirilirse bünyelerinde birçok yabancı öğretmen çalıştıran okullar öğretmen çalıştırabilmek için YÖK’ten diploma denkliği bekleyecek.

Sürecin çok uzun olduğunu ve okulları zor durumda bırakacağını belirten Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Zafer Öztürk, YÖK’ten bu evrakların dönüşünün aylar süreceğini, öğretmenlerle Haziranda sözleşme imzalandığını ve Ağustosa kadar onayların gelerek, Eylül ayında da göreve başlandığını belirtti . Yeni uygulama için onayın YÖK’ e gidip gelmesinin aylar süreceğini ve çalışma izni alma sürecinin de uzayacağını belirtti.

Kararın pandemiden dolayı bu sene için bu yıl askıya alındığını, 2021-2022 yılı için de askıya alınacağını belirten Öztürk, uygulamanın tamamen kaldırılması gerektiğini, YÖK’ün K12’yi değerlendirmesi doğru olmadığını ifade etti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu