Güncel Haberlerİlk ÖğretimOkullarOrta Öğretim

Okullar ne kadar süre açık kalabilecek?

Haftalık kararlarla yürütülen eğitim sisteminden ne bekliyoruz?

Vaka sayılarının artma eğiliminde olduğu günlerde kısıtlamaların gevşetilmesiyle birlikte illerin risk haritası da değişti.

Sağlık bakanlığının açıkladığı risk haritasına göre düşük ve orta riskli illerde 2 Mart ‘ta eğitim tüm kademelerde başlamıştı ancak bir haftanın sonunda illerin risk durumu değişti. Şimdi tüm öğrenciler, öğretmenler ve veliler açılan okullarda yüz yüze eğitimin ne kadar süreceğini merakla bekliyor.

24 Şubat tarihinde Bakan Ziya Selçuk, kendisi de aşı olarak, tüm öğretmenlerin aşılanacağı haberini vermişti. Ancak Mart ayının ortalarına yaklaşılan bu günlerde  öğretmenlerin halen aşılanmamış olması  da eğitimciler açısından kaygı verici olarak değerlendiriliyor.

Bu durumda sormak gerekiyor:

Risk haritasında durumu değişen illerde eğitim faaliyetleri nasıl yürütülecek?

Okullardaki aç- kapa sisteminden öğrencilerin nasıl etkileneceği neden hesaba katılmıyor?

Bir hafta sonrasında okula gidip gitmeyeceğini dahi bilmeyen çocuklar, hangi moral ve motivasyonla sınavlara girecekler?

Öğretmenlerin aşılanma takvimi ne zaman belli olacak?

Aşı olmadan okula gitmek zorunda kalan eğitimciler, yaşadıkları kaygı ve korku ile mesleklerini nasıl icra edebilecekler?

8 ve12. sınıf öğrencileri, yasal izinlere uymayıp beş gün yüz yüze eğitim yapan  özel okullardaki yaşıtlarıyla  LGS, YKS ‘de nasıl yarışacak?

Özel okullar neden denetlenmiyor?

Bu ve benzeri sorular haftalardır dile getiriliyor ancak halen cevap bulabilmiş değil.

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu