Güncel HaberlerÖğretmenlerOkullar

Öğretmenler aşı bekliyor

Öğretmenler çalıştıkları kurumlara dilekçeler vermeye başladılar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Çorum’da öğretmenlere aşı uygulaması programına katılarak, kendisi de aşı olmuş ve öncelik köy öğretmenlerinde olmak üzere tüm öğretmenlerin aşılanacağını duyurmuştu.

Bakan Selçuk, “Çorum’un Sungurlu ilçesindeyiz. Öğretmenlerimizle beraberiz, öğretmenlerimizle birlikle aşının ilk dozunu oldum. “ifadelerini kullandı. Selçuk,  “Aşı tedarik sürecine bağlı olarak Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili planlamayı yapıyor. Biz kendilerine 1 milyon 259 bin okul çalışanımızın listesini geçtiğimiz haftalarda iletmiştik. Tüm vatandaşlarımız gibi E-Nabız’la  ya da 2023’e kısa mesaj göndererek kendilerine nasıl sıra geldiği konusunda bilgi alabilirler” açıklamasında bulunmuştu. Selçuk ayrıca İkinci doz için de aynı şekilde bir uygulama söz konusu olacağını belirtmişti.  Ancak açıklama sonrası E-Nabız sistemi üzerinden sorgulama yapan öğretmenler halen  sıranın kendilerine gelmediği bilgisiyle karşılaşıyorlar.

1 Mart’ta yapılan kabine toplantısı sonrasında  2 Mart tarihinde okullarda yüz yüze eğitime geçildiği haberi kamuoyu ile paylaşıldı ve eğitimler başladı. Ancak Şubat sonuna kadar öğretmenlerin aşılanmış olacağı söylenmiş olsa da henüz ortada aşı ve aşılanan yok. Öğretmenler ise kaygılı  ve tepkilerini  sosyal medya hesaplarından  dile getirmeye başladılar.

Konuya ilişkin, eğitim sendikalarından da tepkiler geliyor. Eğitim Sen Ankara şubeleri adına önceki günlerde yapılan basın açıklaması ile konu gündeme alınmış ve “Öğretmenlerin Aşı olamadığı, bu koşullarda yüz yüze eğitime başlandığı, oluşabilecek salgına bağlı sağlık sorunlarından kararı alan kamu yöneticilerinin sorumlu olduğu ve bu nedenle acilen aşılamanın yapılmasına dair öğretmenlerin  çalıştıkları  kuruma dilekçe ile başvurmaları istenmişti.

Buna bağlı olarak, Eğitim Sen üyesi öğretmenler, bağlı oldukları okullara dilekçe vermeye başladılar.

“Aşı olmadık-Risk altındayız” sloganını kullanan öğretmenler tepkilerini yakalarına kokart takarak gösteriyorlar.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu