Güncel Haberlermeslek liseleriOkullar

Mesleki eğitimde 1000 Okul Projesi’ne 500 milyon TL destek yatırım yapıldı

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, 6 ay önce başlatılan Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi'ni değerlendirdi.

Mesleki eğitime kayıt olan öğrenci sayısı da her geçen yıl artıyor. Bakanlık, mesleki eğitimde yakalanan bu iyileşmeyi 3 bin 574 meslek lisesinin tamamına yaygınlaştırmaya çalışıyor. Bu amaçla, bu okullar içinde bazı parametrelere göre nispeten dezavantajlı olan 1.000 meslek lisesini belirleyen Bakanlık, bu okullarda öğrenciden öğretmene, fiziki altyapıdan eğitim ortamlarının zenginleştirilmesine kadar önemli yatırımları içeren ‘Mesleki Eğitimde 1.000 Okul’ projesini 2020 yılının sonunda hayata geçirdi. Proje kapsamında bu okullara yaklaşık 500 Milyon TL’lik yatırım yapıldı. MEB, bu proje ile hem meslek liselerinde kaliteyi artırmayı, hem de okul türleri arasındaki başarı farklarını azaltmayı hedefliyor.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, projede ağırlığı okulların fiziki ortamlarının iyileştirilmesine verdiklerini, ilk olarak 1.000 okulun fiziki altyapısını gözden geçirdiklerini belirtti. Okul binalarının küçük ve büyük ölçekli onarımlarını yapıldığını, 2020 yılında bu amaç için 50 milyon TL kaynak kullandıklarını da ekleyen Özer, 2021 yılında 1.000 okuldaki onarımları ve güçlendirme kapsamındaki binaların güçlendirmelerini tamamlamak için de 250 Milyon TL’lik ödenek tahsisi yaptıklarını,1.000 okulun fiziki alt- yapısını güçlendirmek için bu yılsonuna kadar 300 Milyon TL kullanmış olacaklarını ifade etti.

1.000 okulun tamamına kütüphane kurılduğunu, fizik- kimya-biyoloji laboratuvar altyapısını gözden geçirdilerini de belirten Özer, Mayıs ayı sonunda 1.000 okulda 1.000 kütüphane ve 1.000 fizik-kimya-biyoloji laboratuvarı hedefine ulaşmış olacaklarını, akıllı tahta sayısının ise Mayıs ayı sonuna kadar 5.000’e çıkartılmış olacağını söyledi.

90 bin 958 okul yöneticisi ve proje farkındalığını artırmak aamaçlı olarak eğitimlere katıldı.

Özer: “1.000 okuldaki yönetici ve öğretmenlerimizin proje farkındalığını artırmak proje başlangıcındaki birinci önceliğimizdi. Bu kapsamda şu ana kadar 4 bin 349 eğitim düzenledik ve bu eğitimlere toplam 90 bin 958 okul yöneticisi ve öğretmenimiz katıldı. Bununla yetinmedik. Proje kapsamındaki okul yöneticilerine yönelik bin 821 kişisel gelişim ve liderlik eğitimi düzenledik. Bu eğitimlere de 9 bin 224 okul yöneticimiz katıldı. Bu aşamadan sonra öğretmenlerimize yönelik tematik mesleki gelişim eğitimleri düzenlemeye başladık. Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından 67 bin 500 öğretmenimize ölçme ve değerlendirme eğitimi verildi. Ayrıca, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğümüze bağlı Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) tarafından 40 bin 166 meslek öğretmenimize de fikri mülkiyet ve sınai haklar eğitimi verildi. Ayrıca, 15 bin öğretmene ilk yardım farkındalık eğitimi verildi. Dolayısıyla şu ana kadar 1.000 okuldaki 222 bin 848 öğretmen ve yönetici farklı mesleki gelişim eğitimleri almış oldu. Bir başka deyişle bu okullardaki öğretmenlerimiz en az 3 farklı mesleki gelişim eğitimi aldılar. Bu eğitimlerimiz planlanan takvime uygun olarak devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Proje kapsamındaki okullarda 600 bin öğrenci eğitim alıyor

Covid-19 salgını nedeniyle projenin etkilendiğini de belirten Özer, “Bu okullarımızda yaklaşık 600 bin öğrencimiz eğitim alıyor. Bu süreçte hepsine ulaşmakta elbette sıkıntılar yaşıyoruz. Bu süreçte öğrencilerimize daha çok uzaktan eğitim platformları ile destek vermeye çalışıyoruz. Proje kapsamında öğrencilerin temel beceri eksikliklerini telafi edebilmeleri için destek eğitim programları geliştirdik. Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından geliştirilen bu programlara şu ana kadar 43 bin 609 öğrencimiz katıldı. Her geçen gün bu sayı artıyor. Bu program kapsamında 880 okula 305 bin 825 materyal ulaştırdık. Diğer taraftan Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzün kat- kıları ile 34 bin 404 öğrencimize ilk yardım farkındalık eğitimi verdik. Öğrencilerin bilişsel becerilerinin yanı sıra duyuşsal ve sosyal becerilerinin desteklenmesine önem verdik. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz proje kapsamındaki 1.000 okuldaki öğrencilerimize yönelik kapsamlı psikososyal gelişim desteği programı hazırladı. Program kapsamında şu ana kadar 101 bin 622 öğrenciye psikososyal gelişim desteği sağladık. Ayrıca, madde bağımlılığı üzerine 3 bin 386 bilgilendirici etkinlik düzenledik. Bu etkinliklere 151 bin 116 öğrenci katıldı. Proje kapsamında okullarda bilim, kültür, sanat, spor ve sanayi gibi alanlarda başarılı ve tanınan kişilerin deneyimlerini paylaşmaya yönelik 813 kariyer günü düzenlendi. Bu etkinliklere de 44 bin 708 öğrencimiz katıldı. Proje kapsamında çok sayıda kültür, sanat ve spor etkinlikleri düzenlemeyi hedefledik. Bu amaçla şu ana kadar 690 etkinlik gerçekleştirildi ve bu etkinliklere 13 bin 788 öğrencimiz katıldı. Özetle öğrencilerimize yönelik dü- zenlediğimiz kişisel gelişim etkinliklerine şu ana kadar 389 bin 247 öğrencimiz katıldı. Etkinlikler halen devam ediyor ve bu sayı da sürekli artıyor. 81 il müdürümüzün destekleri ile mümkün olduğu kadar tüm öğrencilerimize ulaşmaya çalışıyoruz.” dedi.

Özer ayrıca, “Proje kapsamında velilerin taleplerine yönelik halk eğitim kursları düzenliyoruz. Ayrıca velilere ulaşarak açık ortaokul ve açık liseye kayıtlarını yaptırarak eğitimlerini sürdürmelerinde destek vermeye çalışı- yoruz. Nisan ayı sonuna kadar 50 bin velimizin açık öğretime katılımlarını sağlayabilmeyi hedefliyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu