Güncel Haberlermeslek liseleriOrta Öğretim

MEB, Mesleki eğitimde patent ve markaya odaklandı.

21 ilde açılan 41 Ar-Ge merkezindeki fikri mülkiyet eğitiminden 5 bin 30 yönetici ve öğretmen yararlandı.

MEB’in Ar-Ge Merkezlerinde görev yapan tüm yönetici ve öğretmenlere yönelik 20 Ocak-10 Şubat’ta Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanlığı uzmanlarının desteğiyle ‘Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Eğitimi’ verildi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Ar-Ge merkezlerinin, mesleki eğitimde fikri mülkiyet kültürünün yaygınlaşması için atılan çok önemli bir adım olduğunu belirtti. Bu merkezlerde patent, faydalı model, tasarım ve marka üretimle tesciline odaklandıklarını söyleyen Özer, şöyle konuştu:

“Bunun için 2020’de 10 milyon lira başlangıç desteği sağladık. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan Fikri Mülkiyet Ofisi, sürecin koordinasyonunu sağladı. Bu birim mesleki ve teknik ortaöğretim okul ve kurumlarımızda fikri mülkiyet çalışmalarını koordine ediyor. 2021’de Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanlığımızla yürüttüğümüz ortak çalışma kapsamında 41 Ar-Ge merkezindeki 5 bin 30 yönetici ve öğretmenimiz, fikri mülkiyet haklarıyla eğitimlerini tamamladı. Sürece destek veren Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan’ a, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varım Numanoğlu ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum.” şeklinde açıklamalarında bulunan Özer, AR_GE merkezlerinin projeleri değerlendirme aşamasında  olduğunu belirtti.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu