Güncel HaberlerLiseÖğretmenlerOkullar

Lise sınavlarında son dakika haberi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıflara ikinci dönem sınavlarına katılıp katılmama hususunda tercih hakkı sunulacağını bildirdi.

MEB tarafından ertelenen sınavların ne zaman ve hangi koşullarda yapılacağı kamuoyunda merakla beklenen konulardan biriydi.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan paylaşımla, sınıflarda ikinci dönem sınavlarına katılmak istemeyen öğrencilerin velilerinin 21 Mayıs’a kadar eğitim kurumlarına dilekçeyle başvurabilecekleri belirtildi.

Lise ara sınıflarda ikinci dönem sınavları tamamlanan öğrenciler de istemeleri halinde sadece birinci dönem notları ile değerlendirilecek. 

MEB’den yapılan paylaşım şöyle;

Bakanlığımızca resmî ve özel ortaöğretim kurumlarındaki sınav uygulamalarının salgın tedbirleri doğrultusunda yeniden düzenlenmesi kararlaştırılmış ve bu kapsamda 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının birinci ve ikinci dönemine ilişkin sınavların 12. sınıflarda tamamlanmış; hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıfların önemli bir kısmında ise sınavların yapılmış olması hususları göz önünde bulundurularak ölçme ve değerlendirme uygulama ve süreçleri yeniden düzenlenmiştir.

Buna göre, resmî ve özel ortaöğretim kurumlarında;


1- 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemine ilişkin her dersten tek sınav yapılacaktır.
2- 12. sınıflar düzeyinde birinci ve ikinci döneme ilişkin sınavlar tamamlandığından bu sınıfların 2020-2021 eğitim ve öğretim yılına ilişkin iş ve işlemleri, ilgili Yönetmelik hükümleri doğrultusunda yürütülerek tamamlanacaktır.İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu