GenelGüncel HaberlerÖğretmenler

Hasanoğlan Köy Enstitüsü projesi’ne MEB’den ret

Köy Enstitüleri'nin kuruluş yıldönümünde twitter hesabından açıklama yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, " Cumhuriyet tarihinin en önemli eğitim miraslarından Köy Enstitüleri'ne sahip çıkıyoruz." diyerek, Hasanoğlan Köy Enstitüsü'nün aslına uygun olarak restore edileceğini duyurmuştu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, uzun yıllar atıl durumda kalan Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nde müzik okulu, amfi tiyatro, müze yapıları, hamam ve ahşap atölyesinden oluşan yerleşkeyi restore etmek ve çevre düzenlemesini gerçekleştirmek için Milli Eğitim Bakanlığı’na 2020 yılının Eylül ayında yazı yazmış ve Kasım 2020’de bakanlığın ‘’uygun’’ görüşü vermesinin ardından Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Mart 2021’de restorasyonu onaylamıştı.

Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı, “Bakanlığa tahsisli ve/veya Bakanlık kullanımda olan tescilli ve korunması gereken binalara ilişkin rölöve, restitüsyon ve restorasyon proje iş ve işlemlerinin Bakanlıkça planlanmasının, koordinasyonunun ve yürütülmesinin daha uygun olacağını” gerekçe göstererek yetki işlemini durdurduğunu belirtti.

Köy Enstitüleri Hasan Ali Yücel’in bakanlığı döneminde kurulmuştu

17 Nisan 1940’da ilkokullara öğretmen yetiştirilmesi amacıyla açılan Köy Enstitüleri, Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel tarafından yönetildi.  Tren yollarına yakın ve tarıma elverişli 21 bölgede kurulan Köy Enstitüleri’nde eğitim görenler hem örgün eğitim aldı hem de modern tarım teknikleri konusunda bilgiler edindi. Böylece tarımda verimliliğin arttırılması planlandı. Bu okullar sayesinde 1940 ve 1946 yılları arası 15 bin dönüm tarla tarıma elverişli hale getirildi ve bu tarlalarda üretime başlandı, 750 bin fidan dikildi, 1200 dönüm bağ oluşturuldu, 150 büyük çaplı inşaat, 60 işlik, 210 öğretmen evi, 36 ambar ve depo, 48 ahır ve samanlık, 100 km yol, 16 su deposu, 12 tarım deposu, 20 uygulama okulu ve 12 elektrik santrali yapıldı. 1946 yılında Hasan Ali Yücel’in bakanlık görevinden ayrılmasına kadar işlevli olan okullar Reşat Şemsettin Sirer’in bakanlığında Köy Öğretmen Okulları’na dönüştürdü. Köy Öğretmen Okulları da 27 Ocak 1954 tarihinde Demokrat Parti hükümeti tarafından kapatıldı. Enstitüler ayrıca çok sayıda yazar ve sanatçı da yetiştirdi. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu