Güncel HaberlerÖğretmenlerOkullar

Eğitimde adil bir yıldan (mı) geçiyoruz!

Ziya Selçuk: EBA’da 30 kata yakın bir artış var. TEDMEM: 5 milyondan fazla öğrenci EBA’yı aktif kullanamıyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye Özel Okullar Derneği’nin (TÖZOK) “Eğitimde Dijital Dönüşüm” temasıyla bu yıl 7.’sini düzenlediği Eğitim Teknolojileri Konferansı’nda (ETP21) konuştu. konuşmasında uzaktan eğitim çalışmaları hakkında da bilgi veren Selçuk “Sadece EBA’da bile 30 kata yakın bir artıştan söz ediyoruz. 3 milyondan fazla canlı dersten ve 3 televizyon kanalından söz ediyoruz” dedi. Sınava giren öğrenciler için bu sürecin çok adil olduğunu dile getiren Selçuk, “Çünkü sadece 12. sınıf öğrencisinin 5 ayrı öğretmenden aynı konuyu izleme ihtimali, imkânı var. Bu gerçekten önemli bir kazanım ve dünyada bunun benzerlerini çok az görüyoruz” ifadelerini kullandı.  

Ancak Türk Eğitim Derneği  düşünce kuruluşu TEDMEM’ in raporuna göre ise, uzaktan eğitimde 5 milyondan fazla öğrenci EBA’yı aktif kullanamıyor, 160 bin öğrencinin okulu terk etme riski bulunuyor. 6-17 yaş aralığında 710 bin çocuk, okul dışında ve bu durumun nedenleriyle ilgili hiçbir bilgi yok.

TEDMEM, yayımladığı 2020 Eğitim Değerlendirme Raporunda, Uzaktan eğitimde 18 milyon öğrenciden yüzde 32’sinin yani 5 milyondan fazla öğrencinin Eğitim Bilişim Ağı’nı (EBA) aktif kullanamadığının kaydedildiği raporda, okulların kapalı kaldığı sürenin uzamasının bir kuşağın kalıcı olarak sosyal, duygusal ve ekonomik kayıplarının oluşmasına neden olacağı vurgulandı. 

Raporda ayrıca 160 bin öğrencinin okulu terk etme riski bulunduğuna, 6-17 yaş aralığında yaklaşık 710 bin çocuğun okul dışında kaldığına ve bunun nedenlerinin rasyonel bir açıklaması bulunmadığına dikkat çekildi.

Rapordan öne çıkanlar şöyle:

  • Aralık 2020 sonu itibarıyla okulların kapanması ve uzaktan eğitime geçilmesinin üzerinden dokuz ay geçmiş olmasına rağmen, yaklaşık her üç öğrenciden biri EBA’yı aktif bir şekilde kullanmamaktadır.
  • 21 Eylül 2020 – 1 Ocak 2021 tarihleri arasında EBA’yı aktif kullanan öğrenci sayısı 12.286.458’e ulaşmıştır. Temel eğitim ve ortaöğretimdeki yaklaşık 18 milyon öğrencinin yüzde 32’si EBA’yı aktif bir şekilde kullanamamaktadır. Öğrencilerin EBA’yı aktif bir biçimde kullanmaması teknolojik imkansızlıkların yanı sıra alternatif uzaktan öğrenme platformlarının kullanılması, kişisel sebepler, ailenin ekonomik koşulları, motivasyon eksikliği, salgın sürecinden kaynaklanan stres ve kaygılar gibi çeşitli nedenlerden de kaynaklanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu