Güncel HaberlerÖğretmenlerOkullar

Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul: Sınavlar ertelenmeli

Genel Başkan Prof. Dr. Nejla Kurul, Tele 1’de Zeynel Lüle’nin “Gerçeğin İzinde” programına konuk oldu. Pandemi döneminde eğitimde çok ciddi sorunlar yaşandığını belirten Kurul, sınavların ertelenmesi gerektiğini söyledi.

Tele 1’de Zeynel Lüle’nin sunduğu “Gerçeğin İzinde” programına katılan Genel Başkan Prof. Dr. Nejla Kurul, uzaktan eğitim, tam kapanmada devam eden sınavlar, öğretmenlerin aşılanması gibi konularda değerlendirmelerde bulundu.

Lüle’nin ertelenmeyen sınavlara öğrenciler, mekanlar, sistem ne kadar hazır? sorusu üzerine Kurul, “Eğitim hakkı ne kadar karşılandı da sınavlar ölçebilecek? Bu konuda ciddi bir sorun var.” şeklinde yanıt verdi. Kurul, YÖK’ün ve Eğitim Sen 4. nolu şubenin yaptığı araştıma sonuçlarına göre,.öğrencilerin yarısınin sistemden düşmüş durumda olduklarının görüldüğünü belirtti.

“Öğrencilerin %50’si olşturan bir kesimde nüfusu kalabalık evlerde, kendine ait odası olamayan yaşıyor ve bu kesim için eğitim evin içine girememiş durumda, diğer yüzde 50 ise cep telefonlarından derse girmeye çalışıyor ki bu kesimin ancak %20’sinin kendine ait odası ve yeterli internet erişimi var. yani ortada ciddi bir eşitsizlik var bu durumda sınavların iptal edilmesi gerekir”dedi.

Üniversite öğrencilerinin yüzde 52′ si internete erişimde sorun yaşadığını da belirten Kurul, nitelikli eğitim alamadıkları gerekçesiyle öğrencilerin eğitim sisteminden koptuklarını belirtti.

Tam kapanmaya rağmen sınavlar yapılıyor.

Öğretmenlerin halen aşılanmadığı, kovit pozitif olan öğrencilerin yedek sınıflarda sınava alındıklarını belirten Kurul, “Bu öğrenciler diğer öğrenciler için risk taşıyor, sınava gelirken toplu taşım aracına biniyor ve hastalığı taşıyor”dedi.

Önümüzdeki dönemde sınıf tekrarı, telafisi süreci yaşanacak gibi göründüğünü sözlerine ekleyen Kurul, “Pandeminin bir yıl daha süreceği görülüyor bu durumda merkezi yönetim bütçesinden MEB’e kaynak ayrılmalı, telafi eğitimi olmadan sınavlar yapılmamalı” dedi.

Videoyu izlemek için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu