Güncel HaberlerOkullarYüksek Öğretim

Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyelerine ders engeli

Boğaziçi Üniversitesi'nde sular durulmuyor. Rektör Melih Bulu'nun hukuksuzca atanmasını protesto eden öğretim üyelerinin görevlerine son veriliyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nde 8 yıldır görev yapan Feyzi Erçin’in görevine son verilmesinin ardından, aynı üniversitede görevli Ecmel Ayral’ın da derslere girmesine engel geldi. 21 yıldır Boğaziçi Üniversitesi’nde görevli olan Ecmel Ayral, gelişmeyi sosyal medyadan duyurdu: Ayral şu ifadelere yer verdi.

“21 yıldır zevkle, gururla, gönülden hizmet ettiğim Boğaziçi öğrencilerine artık ders veremeyeceğimi öğrendim bu sabah. İçim cız etti. Maddi karşılığı olmayan bu vazifeyi, memlekete ve gençlere bir borç ödeme imkanı olarak gördüm hep. Emeğimi, bilgimi, tecrübemi, dostlarımı onların hizmetine sunmaya gayret ettim. Binlerce öğrencim oldu, aralarında hâlâ görüştüklerim, birlikte çalıştıklarım çok; hepsiyle de bir gönül bağımız olduğunu biliyorum. Bu sene tanışmayı beklediğim öğrencilerimle okul bünyesinde karşılaşma imkanımız olmayacak ama buradan da bildiriyorum, aklınıza gelen her şey için bir mesajlık mesafedeyim.

Bu sebebi meçhul, faili meşhur karar benim için pek hak etmediğim bir madalya inanın. Keşke iyiden, doğrudan, güzelden bu kadar nefret etmeselerdi. Olsun, yine de güzel günler göreceğiz çocuklar, biliyorum, görüşmek dileğiyle.”

Boğaziçili akademisyenler, Feyzi Erçin’in görevine son verilmesinin ardından bir açıklama yaparak, kararın politik olduğunu, Erçin’in Melih Bulu’nun atanmasına yönelik protestolara katıldığı ve tutuklanan öğrencilere destek vermesi nedeniyle engellendiğini savundular.

Kararın politik olduğunu savunan akademisyenler şu ayrıca sözlere yer vermişlerdi:

Okulumuzda 8 senedir ders veren Feyzi Erçin hocamızın yaz döneminde ders vermesi atanmış Rektörün yardımcısı Naci İnci tarafından saygısız bir üslup ve mesnetsiz gerekçelerle engellenmeye çalışıldı.

Naci İnci’nin bu girişimi bölüm ve fakülte kurulunun dersin açılması yönünde verdiği olumlu kararı çiğneyen ve idari yetkisini aşan politik bir karardır.

Hukukçu kimliğiyle, atanmış yönetimin göreve geldiği günden beri öğrencileri maruz bıraktığı hukuksuzluklara karşı her daim öğrencilerimizin haklarını savunan Feyzi hocamız tam da bu nedenle hedef alınmıştır. Hepimizin akademik hak ve özgürlüklerini tehdit eden bu müdahaleyi asla kabul etmiyoruz.

Bu hafta yaşanan olaylara da dikkat çeken akademisyenler, “Rektörlük öğrencilerimizi bir kez daha özel güvenlik görevlerinin saldırıları ile karşı karşıya bıraktı. Öğrencilerimiz alenen yumruklandı, üniversitenin dışına atıldı. Üniversitenin demir kapısı okulun öğrenci ve hocalarının yüzüne kapatıldı, daha önceden kelepçelenen kampüs kapımıza, bu sefer de asma kilit takıldı. Üniversiteyi tekinsiz bir alana, adeta bir hapishaneye dönüştüren bu uygulamalara derhal son verilmelidir” dedi.

Seçilmiş müdür ve dekanlarımız hâlâ görevlerine atanmıyor. Mühendislik Fakültesinin seçilmiş dekanı Günay Anlaş göreve getirilmezken, atanmış rektörün yardımcısı Fazıl Önder Sönmez, Mühendislik Fakültesi Dekanlığına vekaleten atandı.

Atanmış rektörün bir diğer yardımcısı Naci İnci, vekaleten rektörlük koltuğuna oturur oturmaz, kendini Fen Bilimleri Enstitüsü müdürlüğüne vekaleten atadı. Uzunca bir süredir idari personelimiz de haksız yer değiştirmeler ve baskılarla sindirilmeye çalışılıyor.

Üniversitemizin en önemli idari pozisyonlarına siyasi sadakatlerinden başka hiçbir meziyeti olmayan insanlar, kasıtlı olarak yine geçici görevlendirme yöntemi kullanılarak adeta paraşütle atanıyor.

Bütün bunların, ülkenin en önemli üniversitelerinden birisini vasatlaştırma amacıyla yapılmış düşmanca uygulamalar olduğu açıktır. Varlığını sadece tüketmek, tahrip etmek ve gasp etmek üzerine kurmuş bir yönetim anlayışının bilimsel, kültürel, insani değer üretmesi mümkün değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu