Güncel HaberlerÖğretmenler

Bilim Kurulu üyesinden öğretmenlerin aşılanması süreciyle ilgili açıklama geldi

Toplum Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmi İlhan, öğretmenler için Kovid-19 aşısı hazırlıklarını anlattı.

15 Şubat’ta köy okullarında yüz yüze eğitimin başlayacağının açıklanmasının ardından gözler öğretmenlerin ne zaman aşı olacağı sorusuna çevrildi.

Okulların kademeli olarak ve seyreltilmiş olarak başlatılacağını belirten Bakan Selçuk, öğretmenlerin aşılama sürecine ilişkin de bilgi verdi.
Bakan Selçuk: “Yüz yüze eğitime başlayan öğretmenlerimiz için Şubat  ayı içerisinde aşı uygulamasının yapılması planlanmaktadır.” dedi.

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, köy okullarıyla 15 Şubat’ta başlanacak yüz yüze eğitim sürecinin, öğretmenlere bu günlerde uygulanmaya başlanacak yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) aşısıyla kolaylaşacağını bildirdi.

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Dekanı olarak da görev yapan İlhan, AA muhabirine, yarı yıl tatili sonrası yüz yüze eğitime geçilmesi öncesi alınacak tedbirler ve öğretmenlere aşı uygulamasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Köy okulları ve anaokullarında 15 Şubat’ta, ilkokullar ile 8. ve 12. sınıflarda ise 1 Mart’ta yüz yüze eğitime başlanacağını hatırlatan İlhan, çocukların eğitimlerinden geri kalmamasının öncelikli stratejiler içinde yer aldığını vurguladı.

Bu süreçte tedbirlerin uygulanmasının şart olduğunun altını çizen İlhan, “Bu noktada çocuklar eğitimlerinden geri kalmasın derken bu önlemlerin ihmal edileceği anlamına gelmiyor. Gerek çocuklarımız, gerek öğretmenlerimiz gerekse velilerimizin önlemlerini almaları gerekiyor.” diye konuştu.

Prof. Dr. İlhan, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının hazırladığı rehberlerde, okullarda maske ve dezenfektan bulundurulması, sınıflarda kalabalığa izin verilmemesi, toplu bir araya gelinecek ve yüksek sesli etkinliklerin yapılmaması, çocukların diğer sınıflarla aynı koridoru kullanmaması, sırayla teneffüse çıkması gibi önlemlerin olduğunu hatırlattı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu