GenelGüncel Haberlerİlk ÖğretimOkul ÖncesiOkullarOrta ÖğretimYüksek Öğretim

Avrupa’da okulda en çok ders yapan ülke Fransa

Fransa'da okullarda yüz yüze dersler devam ediyor.

Fransa pandeminin baş göstermesinden bu yana iki kez sert kapanmaya gitti.  Koronavirüs varyantlarının görülmeye başlandığı ülkede yeniden kapanma tartışmaları sürerken 12 milyon öğrencinin durumunun ne olacağı konuşuluyor. Fransa iki kez  kapanma yaşadı, ancak okullar ikinci kapanmada açık kalmaya devam etti. Buna rağmen yeni vaka sayısında azalma görüldü.  İlan edilen ilk  kapanmada okullar haftalar boyunca kapalı kalmıştı, ancak kapanma sonrası öğrencilerin yaşadığı  olumsuz gelişmeler sonrası Fransa, yükseköğretim dışındaki, tüm kademelerde okulları açık tutarak  Avrupa’da en çok ders yapan ülke oldu.

Fransa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, Avrupa’daki diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında Fransa’daki çocukların okulda en çok ders yapanlar olduğunu gururla tekrarlıyor. Bunun böyle kalması için de hükümetin okullara yönelik hijyen kuralları ile yönetmeliklerinde iyileştirmelere gittiğini belirtiyor.

Maske takmak zorunlu

Fransa’da öğrenciler sabahtan akşama kadar derste ve okul alanlarında maske takmakla yükümlü.

Halkın çoğunluğu da okulların açık kalmasını istiyor

Eğitimcilerin sendikası SNUipp-FSU üyesi Guislaine David, okulların kapatılmasına ilişkin talebin toplumda da karşılık bulmayacağını belirtiyor ve sendikalarının da bu nedenle hijyen kurallarında sertleşmeler istediğini belirtiyor. “Şimdiye kadar uygulanan biçimiyle üç öğrencide korona tespit edilmesi halinde bir sınıf karantinaya alınıyor. Biz ise tek bir öğrencide bile testin müspet çıkması halinde sınıfın karantiya girmesi gerektiğini söylüyor, söz konusu kişiyle bağlantısı olan öğrenci ve öğretmenlerin de test edilmesini talep ediyoruz” diyor.

Okulların kapatılması konusunda, sendikanın da  Eğitim Bakanı Blanquer ile aynı görüşte olduğu görülüyor.  “Şu dönem okulların kapanması tartışılamaz bile” diyen Bakan, bu kararını da eğitim geleneğinin olmadığı sosyal açıdan zayıf ailelerdeki çocukların eğitimden kopma tehlikesiyle ve olası okul kapanmanın ekonomiye vuracağı darbe ile açıklıyor.

Üniversite öğrencileri uzaktan eğitim alıyor

Son günlerde uzaktan eğitimin devam ettiği üniversitelerde okuyan öğrenciler de, okullarda  “yüz yüze” dersin başlamasını istiyorlar. Uzaktan eğitimin neden olduğu psikolojik ve sosyal sorunların arttığı ve diğer kademeler gibi yüksekokulların da yüz yüze eğitime geçmesinin talep edildiği gösteriler düzenleyen öğrencilere Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan cevap geldi.

Yapılan gösteriler sonrası Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron açıklama yaparak,   öğrencilerin psikoterapi ve psikiyatristler için indirim çeki verilerek destekleneceğini açıkladı. Ayrıca yemekhanelerde 1 euroya günlük yemek verileceğini de duyurdu. Öte yandan Cumhurbaşkanı Macron bir de kötü haber verdi: Yazdan önce yüz yüze derse dönülmesinin güç olduğunu belirtti.

Öte yandan, dün AA’ dan  verilen resmi rakamlara göre, Fransa’da Kovid-19 salgınında ölenlerin sayısı 80 bini geçti. Fransa’da yeni tip koronavirüs (Kovid 19) salgınında son 24 saatte hastanelerde 439, son 4 günde yaşlı bakımevlerinde 288 kişi hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu