Güncel Haberlerİlk ÖğretimİlkokulOkul ÖncesiOkullarOrtaokul

Anadolu Masalları Projesi kapsamında, Kastamonu’da “Masal Evi” açıldı

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile UNESCO iş birliğinde yürütülen Anadolu Masalları Projesi kapsamında 202 yıllık Tahir Efendi Konağı'nda "Kastamonu Anadolu Masal Evi" açıldı.

“Kastamonu Anadolu Masal Evi”nin açılışı, Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran tarafından yapıldı. Açılışta Safran, “Hem tarihî hem kültürel değerlerimizin çocuklarımıza ulaştırılmasında yardımcı olması amacıyla masallarımızla kültürümüzün geçmişten gönümüze devamlılığının arz etmesi bakımından burayı açtık. Bakanlık olarak biz Kastamonu’nun kadim kültürüne her türlü desteği veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz. Masal Evi’ni eğitim öğretimin bir parçası, bu kadim kültürün devamı olarak düşünmek lazım.” dedi. 

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile UNESCO iş birliğiyle hazırlanan proje kapsamında bugüne kadar “Masal Anlatıcılığı” mesleki gelişim programına katılan 89 bin 168 öğretmen sertifika aldı. Bakanlık, okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile öğrencilere yönelik, 15 masal kitabı, kılavuz kitap, oyun kartları, masalların seslendirildiği ve şarkılarının yer aldığı 2 CD ve parmak kuklalarından oluşan Anadolu Masalları Eğitim Setleri hazırladığını önceki günlerde duyurmuştu.

Her ilde “Anadolu Masal Evleri”nin kurulması yönünde çalışmalar başlatıldı. İlk Anadolu Masal Evi Ekim 2020’de Eskişehir’de faaliyete geçti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu