Güncel HaberlerOkullar

Almanya’da kısıtlamalar uzatıldı

Almanya'da 7 Mart'a kadar uzatılan korona kısıtlamaları sert eleştirilere neden oldu. Muhalefet, hükümeti normalleşme stratejisi geliştirememekle suçlarken ekonomi dünyası da kızgın.

Reuters’in haberine göre, Almanya korona kısıtlamalarını 7 Mart’a kadar uzatma kararı aldı. Okullar ve kuaförlerin bu tarihten önce açılabileceği belirtiliyor. Ülkede 16 Aralık’tan beri kapalı olan okulların ne zaman açılacağına eyalet yönetimleri karar verecek.

Almanya hükümeti, salgına karşı uygulanan kısıtlamalarının büyük bölümünü mutasyona uğrayan virüsün yayılımı nedeniyle 7 Mart’a kadar  uzatma kararı aldı.  Okulları ve kreşleri açma kararı ise eyalet yönetimlerine bırakılırken kısıtlamalar için baz alınan gösterge de düşürüldü. Buna göre mevcut kısıtlamaların gevşetilebilmesi için yedi günlük vaka sayısının 100 bin kişide 35 seviyesinin altına çekilmesi gerektiği ifade edildi. Almanya’da şimdiye kadar yedi günlük vaka sayısı 100 bin kişide 50 seviyesinin altına düşmesi kriter olarak alınıyordu.

Eğitimciler: Kararlar beklentilerin altında

Okul ve kreşlerin açılması konusunda ortak bir strateji belirlenmemesi eğitimcilerin de tepkisine yol açtı.

Eğitimde siyasi hesaplara göre davranılacağı eleştirisini getiren Alman Öğretmenler Birliği Başkanı Hans-Peter Meidinger, Öğretmenler Birliği olarak eyaletlerden öncelikle okullarda enfeksiyonun bulaşma riskini en aza indirgemeye yönelik koruma önlemleri alınmasını beklediklerini söyledi. Meidinger, öğretmenler ve öğrenciler arasında kendi kendine yapılabilecek testlerin yaygınlaştırılması, maske zorunluluğu getirilmesi, okullara temiz hava filtrelerinin yerleştirilmesini ve öğretmenlere de aşı önceliği sağlanması gerektiğinini ifade etti.

Yerel yönetimler de okulların açılması eyaletlere göre farklılık göstermesini eleştiriyor. Belediyeler Birliği Başkanı Gerd Landsberg, okulların açılması konusunda federal çapta ortak bir plana ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Ekonomiden uyarı

Ekonomi dünyası da kısıtlamaların uzatılmasına tepkili. Alman Ekonomi Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Marcel Fratzscher, şu anda ekonominin içinde bulunduğu durumun “felaket” olduğunu belirterek birçok işletmenin yaşam mücadelesi verdiğine ve durumun önümüzdeki aylarda daha da kötüleşeceğine dikkat çekti.

İşletmelerin bir gelecek persfektifine ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Fratzscher, korona yardımlarının hayata geçirilme sürecinin de kötü bir şekilde ilerlediği eleştirisini getirdi. Fratzscher, çok sayıda işletmenin devletten korona yardımı alamadığını belirterek hükümetin önümüzdeki aylarda yeni bir yardım programı hazırlaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu